تِرید اِریا، محدوده‌ی امن تریدرها

فهرست مطالب

بالاترین بازدهی

شاخص S&P 500 در طول پنج دهه گذشته با اختلاف زیادی از سایر طبقات اصلی دارایی عملکرد بهتری داشته است. این شاخص از سال ۱۹۷۰ تقریباً ده برابر بیشتر از اوراق‌قرضه خزانه‌داری ۱۰ساله ایالات متحده بازدهی داشته است.

سهام ایالات متحده

اگر ۱۰۰ دلار در سال ۱۹۷۰ در شاخص S&P 500 سرمایه‌گذاری می‌کردید، تا سال ۲۰۲۳ به مبلغ قابل‌توجه ۲۲،۴۱۹ دلار می‌رسید که با احتساب سود سهام مجدد سرمایه‌گذاری شده، بازدهی سالانه ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

اوراق‌قرضه

با متوسط بازده سالانه ۸.۸ درصد، ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری شده در اوراق‌قرضه شرکتی در سال ۱۹۷۰ در سال ۲۰۲۳ به ۷،۷۷۵ دلار می‌رسید که ۶۵ درصد کمتر از سرمایه‌گذاری در S&P 500 است.

رشد 100 دلار طی 53 سال
عملکرد 100 دلار طی 53 سال در کلاس دارایی متفاوت

برای درک بهتر بازده سرمایه‌گذاری، بر اساس داده‌ها در دانشگاه نیویورک استرن نمودار رشد ۱۰۰ دلار را بر اساس نوع دارایی در بلندمدت ملاحظه کنید.

مقایسه بازدهی انواع دارایی

در ادامه، بازدهی سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری در دارایی‌های اصلی، از سهام ایالات متحده گرفته تا اوراق را نشان می‌دهیم.

شاخص S&P500

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در S&P 500 (با احتساب سود سهام مجدد سرمایه‌گذاری شده) در سال ۱۹۷۰ در سال ۲۰۲۳ به مبلغ قابل‌توجهی معادل ۲۲،۴۱۹ دلار می‌رسید.

سهام

نه‌تنها سهام ایالات متحده برترین دارایی با عملکرد بالا در بین دارایی‌های اصلی بود، بلکه با اختلاف زیادی از سایر سرمایه‌گذاری‌ها پیشی گرفت. در نظر بگیرید که ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در اوراق‌قرضه شرکتی در طول دوره به ۷،۷۷۵ دلار می‌رسید که ۶۵ درصد کمتر از سرمایه‌گذاری در S&P 500 است.

طلا

۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در طلا، در سال ۲۰۲۳ به ۵،۵۴۵ دلار می‌رسید.

در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۲۰۰۰، طلا در بحبوحه تورم و کاهش ارزش دلار آمریکا رونق گرفت. در همین راستا، S&P 500 در طول این دهه‌ها بازدهی بسیار کمتری را تجربه کرد.

املاک

املاک و مستغلات، یکی دیگر از دارایی‌های امن، با بالاترین سود در دهه منتهی به ۲۰۲۰. از سال ۱۹۷۰ به طور متوسط سالانه ۵.۵ درصد رشد کرده است. لازم به ذکر است که این اعداد از شاخص قیمت مسکن کیس – شیلر به‌دست‌آمده است که صرفاً بر اساس تغییرات قیمت در طول زمان است.

املاک و مستغلات یک‌طبقه دارایی منحصربه‌فرد است. اعداد حاضر الزاماً نشان‌دهنده بازدهی واقعی که ملاکان دریافت می‌کنند نیست، چرا که اهرم مالی، مالیات بر املاک، بیمه و سایر هزینه‌ها در نظر گرفته نشده است.

از منظر قیمتی، باتوجه‌به کندی رشد قیمت در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰ که بر کل سود تأثیر گذاشته است ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات تا سال ۲۰۲۳ تنها به ۱،۵۴۲ دلار می‌رسید.

در هر دو دوره، بازار مسکن سقوط کرد و سال‌ها طول کشید تا این بخش به طور کامل بهبود یابد. در واقع، پس از بحران مالی جهانی، یک دهه طول کشید تا قیمت خانه به بالاترین حد خود در سال ۲۰۰۶ برسد.

اما آیا کلاس‌های دارایی متفاوت در 50 سال آینده نیز به همین شکل عملکرد خواهند داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *