تِرید اِریا، محدوده‌ی امن تریدرها
 • ریبیت فارکس
  • بروکرهای منتخب
   سایر بروکرها

بررسی بروکر‌های فارکس، راهنمای انتخاب بروکر مناسب👌

بروکر چیست؟

بروکر یا کارگزار، واسطه‌ی بین معامله‌گر و بازار است که وظیفه اصلی آن اجرای دستورات معامله‌گران در بازار‌های مختلف می‌باشد. بروکر فارکس به ازای اجرای دستورات مشتری (انجام معاملات) هزینه‌ای را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. در ادامه، موضوع هزینه انجام معاملات در بروکر‌های مختلف را به دقت بررسی خواهیم کرد.

برای تریدری که قصد انجام معاملات در بازار واقعی را داشته باشد، انتخاب یک بروکر مناسب اهمیت زیادی دارد. ریسک تجارت در بازار‌های مالی همواره فشار روانی زیادی به یک معامله‌گر وارد می‌کند. در صورت انتخاب بروکر نامناسب و نامطئن، این فشار روانی مضاعف خواهد شد و قطعا بر تمرکز تریدر برای انجام درست پروسه معاملات تاثیر گذار خواهد بود. به عنوان مثال فرض کنید قصد خروج از یک معامله را دارید اما بروکر دستور بستن معامله را انجام نمی‌دهد و زیان معامله شما در حال افزایش است. در این شرایط، اطمینان از پشتیبانی و پاسخ‌گویی منصفانه بروکر است که به آرامش تریدر کمک می‌کند.

بنابراین انتخاب کارگزار مناسب نقش بسزایی در بهره‌وری و عملکرد شما خواهد داشت، هرچند اگر آمادگی روانی و فنی کافی برای حضور در این بازار را نداشته باشید در هر صورت زیان شما حتمی خواهد بود، چه با بروکر خوب، چه با بروکر بد!

در این نوشته می خوانید:

معیار‌های انتخاب بروکر

در بازار فارکس بروکر‌های زیادی فعالیت می‌کنند که هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. از میان این تعداد بروکر‌های کوچک و بزرگ، برای انتخاب گزینه مناسب باید ملاک‌هایی را در نظر بگیرید که با شرایط شما سازگاری داشته باشد.

 1. حجم سرمایه‌ای که در بروکر سرمایه گذاری خواهید کرد
 2. استراتژی یا روش معاملاتی شما
 3. پلتفرم مورد علاقه شما
 4. روش واریز و برداشت مطلوب شما

اعتبار بروکر

برای سنجش اعتبار یک بروکر موارد زیر را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم:
 • رگولیشن بروکر
 • سابقه فعالیت بروکر
 • خوشنامی بروکر

رگولیشن بروکر

مفهوم رگولیشن در بازار‌های مالی، پروسه‌ای است که به بررسی ابتدایی اعتبارات یک موسسه مالی و نظارت مداوم بر عملکرد آن موسسه می‌پردازد.
در کشور‌های مختلف سازمان‌های نظارتی خاصی تشکیل شده‌اند که وظیفه اصلی آنها تایید صلاحیت و نظارت مستمر بر فعالیت موسسات تحت رگولیشن آنها می‌باشد. این سازمان‌های نظارتی به فعالان و معامله‌گران بازار‌های مالی این اطمینان را می‌دهند که فعالیت کارگزاران شفاف، بدون تخلف و در راستای منافع مشتریان انجام می‌شود. وقتی یک بروکر تحت رگولاتوری یک سازمان معتبر قرار گرفته باشد بدین معناست که صلاحیت اولیه این کارگزار توسط رگولاتوری مورد نظر به تایید رسیده و فعالیت جاری کارگزار نیز تحت نظارت دقیق رگولاتور قرار دارد. بنابراین کاربر می‌تواند تا حد زیادی نسبت به امنیت سرمایه خود و عدم تقلب در انجام سفارشات اطمینان خاطر داشته باشد.

رگولاتور‌های متعددی در سراسر جهان درحال فعالیت هستند. تعداد بسیار زیادی از آنها فقط یک نام هستند که بروکر‌های سطح پایین با پرداخت هزینه اندک لایسنس آنها را دریافت میکنند و خود را به عنوان بروکر رگوله شده معرفی می‌کنند. اما مشتریان این بروکر‌ها در صورتی که با مشکلی مواجه شوند هیچگونه حمایتی از رگولاتور بی اعتبار دریافت نخواهند کرد. پس اینکه یک بروکر خود را رگوله معرفی کند کافی نیست باید دید دقیقا تحت نظارت و تایید کدام سازمان نظارتی قرار دارد.

تعامل رگولاتور‌ها با مشتریان ایرانی

این نکته را باید در نظر داشته باشیم که با توجه به تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور ما، بسیاری از رگولاتور‌های مطرح دنیا به بروکر‌های تحت نظارت خود اجازه ارائه خدمات به مشتریان ایرانی را نمی‌دهند. به عبارتی از بروکری که در ایران فعالیت می‌کند نمی‌توانیم انتظار رگولیشن بسیار معتبر داشته باشیم. با این راهکار کارگزاران برای حل این مسئله، ایجاد شعب فرعی و خارج از ساختار اصلی شرکت برای سرویس دهی به مشتریان ایرانی بوده است. به عنوان مثال بروکر روبو فارکس با وجود اینکه تحت نظارت سایسک (رگولاتوری بسیار معتبر و قوی) قرار دارد اما برای مشتریان ایرانی اقدام به ثبت وب‌سایت جداگانه کرده است.

رگولاتور‌های آف شور (Offshore)

  به مناطق آزاد اقتصادی که نظارت و قوانین سختگیرانه کمتری در آنها اعمال می‌شود و مالیات فعالیت‌های اقتصادی نیز کمتر است، در اصطلاح آف شور گفته می‌شود. در رگولاتوری‌های آف شور حساسیت آنچنانی در خصوص کشور‌های تحت تحریم از جمله ایران وجود ندارد. FSC، FSA و IFCS از جمله رگولاتوری‌های فعال به صورت آف شور هستند.

پیگیری شکایت از طریق رگولاتوری

اگر شما با بروکری کار می‌کنید که تحت نظارت یک رگولاتوری معتبر قرار دارد، می‌توانید بطور مستقیم با نماینده رگولاتوری که در بروکر مستقر است در تماس باشید و شکایت خود را پیگیری کنید. به شخص نماینده رگولاتوری در هر بروکر کامپلاینت (complaint) گفته می‌شود.

لیست تعدادی از رگولاتوری‌های معتبر بین‌المللی:
نام رگولاتوری محل ثبت اعتبار
NFA آمریکا عالی بروکر
CySEC قبرس خوب بروکر آلپاری
FCA انگلستان بروکر
mifid اتحادیه اروپا خوب بروکر روبوفارکس
FINMA سوئیس خوب بروکر
Bafin آلمان بروکر
ASIC استرالیا کارگزار خوب بروکر
FMA نیوزلند فیبوگروپ خوب بروکر
FRA روسیه متوسط بروکر فارکس
NAFD روسیه بروکر
VFSC جمهوری وانواتو متوسط بروکر
FSPL جزایر مارشال متوسط بروکر
FSA سنت وینسنت و گرنادین‌ها بروکر
CMB ترکیه کم بروکر
FSB آفریقای جنوبی کم بروکر

سابقه فعالیت بروکر

علاوه بر بحث رگولیشن، سابقه فعالیت بروکر در بازار‌های مالی هم ملاک مهمی برای اعتبار سنجی بروکر محسوب می‌شود. در شرایط فعلی کشور ما که امکان کار با بروکر‌های تحت رگولاتوری قوی وجود ندارد و بروکر‌های فعال عمدتا یا رگوله ندارند و یا تحت نظارت رگولاتوری‌های سطح پایین فعالیت می‌کنند، بررسی سابقه و قدمت Broker تا حد زیادی می‌تواند به انتخاب مناسب کمک کند.

خوشنامی بروکر

گاهی برخی از افراد متقلب و سودجو با توافقاتی که پشت پرده با بروکر‌های متقلب دارند اقدام به معرفی بروکر اسکم (SCAM) به مشتریان تازه کار و تازه وارد میکنند. بروکر اسکم به بروکری گفته می‌شود که شکایت‌های متعددی از آن مطرح و بدون نتیجه باقی مانده است. بطوری که تخلف و کلاهبرداری آن کارگزار محرز شده باشد. پس قبل از انتخاب بروکر علاوه بر موارد ذکر شده به خوشنامی کارگزار هم توجه داشته باشید.

forexpeacearmy یکی از سایت‌های معروف در زمینه بررسی و شکایت مشتریان از بروکرهاست. در قسمتی از این سایت لیست بروکر‌های اسکم قرار داده شده تا مشتریان جدید در دام این کلاهبرداران گرفتار نشوند.

هزینه انجام معاملات

هزینه انجام معاملات در بروکر‌های مختلف کاملا متفاوت است. این هزینه شامل اسپرد و کمیسیون و سواپ شبانه می‌شود. در کنار اعتبار بروکر، هزینه انجام معاملات هم فاکتور مهمی برای انتخاب کارگزار مناسب است. بروکر‌ها معمولا برای حساب‌هایی با موجودی بالاتر (مثلا به عنوان VIP) شرایط بهتری از نظر اسپرد و کمیسیون ارائه می‌کنند.
اگر شما معامله‌گر کوتاه مدت یا اسکلپر باشید، این هزینه انجام معاملات به مراتب اهمیت بیشتری در برایند معاملات شما خواهد داشت.
در صورتی که مشتری ترید اریا باشید، قسمتی از این هزینه پرداخت شده به بروکر را به عنوان ریبیت دریافت خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به لینک زیر مراجعه کنید.

دریافت ریبیت فارکس

 

 

گاهی برخی بروکر‌ها برای جذب مشتری اقدام به ارائه حساب‌هایی با شرایط بسیار عالی می‌کنند. باید دقت داشته باشیم که اهمیت اعتبار بروکر به مراتب بیشتر از امتیازاتی است که بروکر به مشتری می‌دهد. ارائه بونوس‌های مختلف و هزینه‌های بسیار کم انجام معاملات در بسیاری از مواقع دامی برای جذب مشتریان تازه کار است.

بروکر فارکس
بروکر

تنوع نماد‌های قابل معامله در بروکر

برخی تریدر‌ها فقط روی یک یا چند نماد محدود تحلیل و ترید می‌کنند. برای این معامله‌گران تعداد نماد‌های قابل معامله در یک بروکر اهمیت چندانی ندارد.

اما برخی معامله‌گران با روش‌هایی کار می‌کنند که تعدد نماد‌های قابل معامله برای آنها مهم است. مثلا شما اگر از سیستم فایند ترید اریا استفاده می‌کنید بهتر است با کارگزاری کار کنید که تنوع نماد‌های معاملاتی بالایی داشته باشد.
تقریبا در همه بروکر‌ها علاوه بر جفت ارز‌های فارکس، امکان معامله طلا، نقره و نفت نیز وجود دارد. اما شاخص‌ها، سهام و کریپتو کارنسی‌ها در همه بروکر ها ارائه نمی‌شوند.

بررسی بروکر فارکس

پلتفرم‌های معاملاتی

پلتفرم‌های معاملاتی یکی دیگر از معیار‌های انتخاب یک بروکر مناسب است. متاتریدر 4 و 5 از محبوبترین پلتفرم‌ها محسوب می‌شوند که تقریبا همه کارگزاران فعال در بازار ایران به مشتریان خود ارائه میکنند. تعدادی از بروکرها مثل روبوفارکس و فیبوگروپ در کنار متاتریدر، پلتفرم cTrader را هم پشتیبانی می‌کنند. برخی از بروکر‌ها مثل روبوفارکس هم پلتفرم اختصاصی خودشان را طراحی و در اختیار مشتریان قرار داده‌اند.

امروزه پلتفرم‌های معاملاتی بسیار پیشرفته مانند مولتی چارت و نینجاتریدر و … توسط بروکرهای سطح بالا در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد که متاسفانه امکان استفاده از آنها در ایران وجود ندارد.

انتخاب بروکر فارکس

پشتیبانی بروکر

اینکه یک بروکر تا چه اندازه نسبت به مشتریان خود مسئولانه و متعهدانه پاسخگو باشد، ملاک بسیار مهمی برای انتخاب بروکر مطلوب بشمار می‌آید. برخی از بروکر‌های فعال در ایران، با استخدام پشتیبان فارسی زبان تا حد زیادی خیال مشتریان ایرانی را بابت پیگیری موضوعات مختلف راحت کرده اند.

بروکر‌های ممتاز برای ارائه خدمات ایده‌آل به مشتریان با چند زبان مختلف و بصورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات و مشکلات احتمالی هستند. ما نیز در صفحه مربوط به بررسی بروکر‌های مختلف، به بررسی این امکان و همچنین امکانات و کاربر پسند بودن سایت بروکر‌ها پرداخته‌ایم.

روش‌های واریز و برداشت

در هنگام بررسی بروکر‌ها و قبل از افتتاح حساب این نکته را هم در نظر داشته باشید که آیا بروکر مورد نظر شما، روش واریز و برداشتی که مناسب شرایط شماست را پشتیبانی می‌کند یا نه. برخی از بروکر‌های فعال در ایران با صرافی‌های معتبر توافقنامه‌ای مبنی بر واریز و برداشت ریالی دارند که مزیت بزرگی محسوب می‌شود. تاپ چنج و فارسی چنج از جمله صرافی های طرف حساب بروکر‌ها هستند که مشتریان زیادی از خدمات آنها استفاده می‌کنند.

بهترین بروکر فارکس؟

گاهی مشتریان از همکاران ما سوال می‌کنند که با همه این اوصاف و با توجه به تجربه کاری شما، بهترین بروکر فارکس برای معامله‌گران ایرانی کدام است؟
پاسخ این سوال کاملا بستگی به شرایط مشتری دارد. برای یک تریدر تازه کار که قصد فعالیت با مبلغ کم و کسب تجربه دارد، بروکری که امکان افتتاح حساب میکرو و واریز اولیه کمی داشته باشد گزینه‌ی مناسبی است. بروکر‌هایی مثل آلپاری، فیبوگروپ و روبوفارکس از جمله بروکر‌هایی هستند که حساب سنتی ارائه می‌کنند.

اگر شما تریدر حرفه‌ای و با تجربه‌ای باشید و موجودی حساب مبلغ بالایی باشد، حتما باید اعتبار بروکر را در نظر داشته باشید. مثلا بروکر USGFX که توانسته رگولیشن FCA انگلستان را دریافت کند، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری با مبالغ بالا می‌باشد.
روش معاملاتی برخی از مشتریان نیز بگونه‌ای است که در طول روز تعداد بسیار زیادی معامله انجام می‌دهند. برای این مشتری‌ها هزینه انجام معامله خیلی اهمیت دارد. در این حالت حساب Tailor Mode بروکر ارانته با اسپرد و کمیسون خیلی کم می‌تواند انتخاب خوبی باشد.
بنابراین بهترین بروکر برای همه افراد و همه شرایط یکسان نیست. توصیه می‌کنیم در جدول زیر شرایط بروکری‌های مختلف را بررسی کنید تا بهترین انتخاب را متناسب با شرایط خوتان داشته باشید.

جدول مقایسه بروکر‌های فارکس

بروکر رگولیشن واریز
برداشت
سال
تاسیس
پشتیبانی
فارسی
نوع
حساب
لوریج حداقل
واریز
تکنولوژی
اجرا
اسپرد کمیسیون بدون
سواپ
افتتاح حساب
ام 4 مارکتس

ام 4 مارکتس
M4Markets

FSA ریالی
پرفکت‌مانی
بیت والت
فست پی
اسکریل
2019 استاندارد 1:1000 5 دلار Market E از 1.1 پیپ -
اسپرد خام 1:500 500 دلار Market E از 0 پیپ از هر طرف 3.5$
پریمیوم 1:500 1000 دلار Market E از 0 پیپ از هر طرف 2.5$
آلپاری

آلپاری
Alpari

FSC ریالی
پرفکت‌مانی
وبمانی
AdvCash
نتلر
اسکریل
1998 نانو 1:500 1 دلار Instant E 1.7 پیپ -
استاندارد متا4 1:1000 20 دلار Instant E 1.2 پیپ -
استاندارد متا5 1:1000 100 دلار Instant E 1.2 پیپ -
ECN متا4 1:3000 300 دلار Market E 0.4 پیپ 3$
Pro-ECN متا4 1:3000 500 دلار Market E 0.4 پیپ -
ECN متا5 1:3000 500 دلار Market E 0.4 پیپ -
آمارکتس

آمارکتس
Amarkets

FSA ریالی
تاپ چنج
پرفکت‌مانی
وبمانی
نتلر
اسکریل
2007 فیکس اسپرد 1:1000 100 دلار Instant E 3 پیپ -
استاندارد 1:1000 100 دلار Instant E 1.3 پیپ -
ECN 1:200 200 دلار Market E از 0 پیپ 2.5$
ارانته

ارانته
Errante

CySec
FSA
ریالی
پرفکت‌مانی
بیت‌کوین
اتریوم
تتر
ریپل
2018 ECN استاندارد 1:500 50 دلار Market E از 1 پیپ -
ECN Premium 1:500 1000 دلار Market E 0.7 پیپ -
ECN VIP 1:500 5000 دلار Market E 0.2 پیپ 3$
ECN متا4 1:500 15000 دلار Market E از 0.0 پیپ 2$
بروکر فیبوگروپ

فیبوگروپ
FiboGroup

CySec
FSC
ریالی
نتلر
اسکریل
وبمانی
بیت‌کوین
1998 MT4 Cent 1:1000 1 دلار NDD از 0.6 پیپ -
MT4 Fixed 1:200 50 دلار Instant E 2 پیپ -
MT4 NDD 1:400 50 دلار NDD از 0 پیپ 10$
MT4 NDD nc 1:400 50 دلار NDD 0.8 پیپ -
cTrader NDD 1:400 50 دلار NDD از 0 پیپ 10
MT5 NDD 1:400 1000 دلار NDD از 0 پیپ 10$
بروکر روبوفارکس

روبو فارکس
RoboForex

CySec
IFSC
ریالی
پرفکت‌مانی
اتریوم
وبمانی
بیت‌کوین
2009 سِنتی 1:2000 10 دلار Market E از 1.3 پیپ -
پرو استاندارد 1:2000 10 دلار Market E 1.3 پیپ -
ECN 1:500 10 دلار Market E از 0 پیپ 10$
پرایم 1:300 10 دلار Market E 0.8 پیپ -
R_Trader 1:300 100 دلار Market E از 0 پیپ 10
 
عبارات مرتبط

بروکر مناسب برای ایرانی ها - forex brokers - requlated broker - best forex brokers - بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان - بروکر فارکس چیست - لیست بروکرهای رگوله شده - بروکرهای معتبر فارکس- پرداخت ریبیت - معتبر ترین بروکر ها