تِرید اِریا، محدوده‌ی امن تریدرها
 • ریبیت فارکس
  • بروکرهای منتخب
   سایر بروکرها

پس از مطالعه بخش نکات کلیدی جهت آشنایی دقیق با این بازار و فاکتورهای تأثیرگذار بر آن مطالعه ادامه مقاله را به‌شدت به شما عزیزان توصیه می‌کنیم.

نکات کلیدی در مورد معاملات طلا

 • چشم‌انداز افزایش ارزش سرمایه
 • به‌عنوان جایگزینی برای ارزهایی با بازده پایین
 • جذابیت طلا به‌عنوان محافظ در برابر تورم نسبت به دلار آمریکا زمانی افزایش می‌یابد که تورم در حال افزایش است. و نرخ بهره اسمی با همان سرعت افزایش نمی‌یابد؛ یا به عبارتی زمانی که نرخ بهره واقعی ایالات متحده در حال کاهش است.
 • هر رویداد اقتصادی، مالی، ژئوپلیتیکی یا پولی که باعث تغییر در نرخ بهره اسمی و واقعی شود، رویدادی خواهد بود که بازار طلا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
 • استراتژی‌های کلیدی معاملات تکنیکال طلا معامله در بازار رنج و بازار روندی هستند. هنگامی که قیمت طلا در رنج قرار دارد، نوسانات، تمایل به کاهش دارند؛ هنگامی که قیمت طلا در حال طی‌کردن روند است، نوسانات طلا تمایل به افزایش دارد.
 • رویکردی جامع که شامل تحلیل بنیادی و تکنیکال و به عبارتی هر دو باشد، می‌تواند به معامله‌گران طلا در ایجاد یک استراتژی قدرتمند کمک کند.
 • توسعه یک استراتژی معاملاتی جامع و پیروی از تکنیک‌های مدیریت ریسک مناسب از اهمیت حیاتی برخوردار است.

آغاز عصر معاملات طلا

آگوست ۱۹۷۱ تاریخی کلیدی برای بازار طلا به شمار می‌رود. فرانسه، در کنار سایر کشورهای توسعه‌یافته، ذخایر دلار آمریکا را می‌فروخت. ایالات متحده به دلیل جنگ ویتنام تحت‌فشار مالی قرار داشت و همین امر باعث شد ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت، اعلام کند که ایالات متحده از سیستم پولی برتون وودز خارج خواهد شد و با آن، قابلیت تبدیل مستقیم دلار آمریکا به طلا را به حالت تعلیق درآورد. با کنار رفتن سیستم پولی برتون وودز، عصر تحت‌تأثیر قرارگرفتن طلا توسط نرخ بهره آغاز شد.

از آن زمان، بازار طلا رونق گرفته است. بازار طلا با جذب معامله‌گران خرد، سرمایه‌گذاران نهادی، بانک‌های مرکزی و دولت‌های حاکم، نقدینگی بالا و فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری را فراهم کرده است. طلا همچنین ریسک‌هایی را به همراه دارد و سرمایه‌گذاران باید خطرات آن را در استراتژی سرمایه‌گذاری خود در نظر بگیرند. این نوشته اطلاعات کلیدی در مورد عوامل بنیادی و تکنیکی که بر معاملات طلا تأثیر می‌گذارد ارائه می‌دهد. همچنین منابعی را برای کمک به معامله‌گران برای شروع خریدوفروش طلا یا بهبود استراتژی‌های پیشرفته آنها ارائه می‌دهد.

چه چیزی طلا را گران بها می کند؟

از زمان‌های بسیار قدیم، جوامع جایگاه ویژه‌ای برای طلا قائل بوده است. معادن طلا به دوران مصر باستان بازمی‌گردد. اعتقاد بر این است که اولین سکه‌های طلا در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد در منطقه‌ای که امروزه ترکیه به‌حساب می‌آید ضرب شده است. ارتباطات بین انسان و طلا فراوان و عمیق است. سرمایه‌گذاران زمانی که از فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیگر رضایت ندارند؛ مانند کسی که در بیابان به دنبال آب می‌گردد، به دنبال طلا می‌روند.

از طرف دیگر طلا یک کالاست. و در زمره دارایی‌های جایگزین قرار می‌گیرد. دارایی‌های شامل کالاها، املاک و مستغلات و ارزهای خارجی. سرمایه‌گذاران برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری خود به دارایی‌های جایگزین مانند کالاها روی می‌آورند.

همانند سایر کالاها، قیمت طلا تحت‌تأثیر عرضه و تقاضا قرار دارد. اما برخلاف سایر کالاها، حتی سایر فلزات گران‌بها مانند نقره (موجود در لوازم برقی، ابررساناها، باتری‌ها) و پلاتین (که به طور گسترده در ورودی‌های تولید خودرو استفاده می‌شود)، طلا در مقایسه با سایر فلزات گران‌بها کاربردهای صنعتی کمی دارد و به‌جای میزان مصرف، میزان ذخیره‌سازی است که قیمت طلا را تعیین می‌کند.

ذخیره‌سازی طلا جهت حفظ ارزش پول در برابر تورم، پناهگاهی امن در دوران فشار بر بازار و فشارهای ژئوپلیتیکی یا به‌عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات در دوره‌هایی با نرخ بهره پایین یا منفی به کار می‌آید.

ویژگی منحصر به فرد فلز گرانبها: جایگزینی برای ارزهایی با بازده پایین

برخلاف دارایی‌های سنتی مانند سهام یا اوراق‌قرضه که ارزش آنها از طریق پرداخت سود سهام حاصل می‌شود، طلا جریان نقدی برای سرمایه‌گذاران ارائه نمی‌دهد. مطالعات بلندمدت در مورد نرخ بهره و عملکرد قیمت طلا نشان می‌دهد که هزینه سالانه نگهداری شمش طلا تقریباً معادل منفی ۲.۴ درصد در سال است.

در واقع، هزینه نگهداری را می‌توان به‌عنوان بازده طلا در نظر گرفت. از این منظر، دو دلیل وجود دارد که معامله‌گران فارکس به طلا اهمیت می‌دهند: ۱. چشم‌انداز افزایش ارزش سرمایه، یعنی بالاتر از هزینه نگهداری منفی ۲.۴ درصد در سال؛ و ۲. زمانی که طلا می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای ارزهایی با بازده پایین عمل کند.

طلا در مقابل اوراق خزانه 10 ساله آمریکا
طلا در مقابل اوراق خزانه 10 ساله آمریکا

عامل کلیدی بنیادی: نرخ بهره

بازده واقعی، بازده تعدیل شده با تورم است. اما اینها چگونه تعیین می‌شوند؟ شما می‌توانید بازده اوراق‌قرضه اسمی را تعیین کنید و مقداری تورم را از آن کم کنید. یک مثال: بازده اوراق خزانه‌داری ۱۰ساله ایالات متحده منهای نرخ نقطه سربه‌سر اوراق ۱۰ساله. اما این به چه معناست – و چرا برای تجارت طلا مهم است؟

کاهش بازده واقعی ایالات متحده به این معنی است که اختلاف بین بازده خزانه‌داری و نرخ تورم در حال کاهش است. اگر طلا بازدهی نداشته باشد، درصورتی‌که بازده واقعی اوراق ایالات متحده کاهش یابد، طلا آماده افزایش قیمت است. یعنی جذابیت طلا به‌عنوان محافظ در برابر تورم نسبت به دلار آمریکا بالاتر است و این مهم زمانی که تورم در حال افزایش است ولی نرخ بهره اسمی با همان سرعت افزایش نمی‌یابد؛ مناسب است. یا به طور خلاصه، زمانی که نرخ بهره واقعی ایالات متحده در حال کاهش است.

سیاست و ژئوپلیتیک

درباره طلا ضرب‌المثلی وجود دارد: طلا بهترین دارایی محافظ در برابر بی‌کفایتی حاکمیت است. از مسائلی مانند ضعف انضباط مالی تا وخامت روابط دیپلماتیک بین کشورها، طلا ثابت کرده است که یکی از گزینه‌های برتر سرمایه‌گذارانی است که به دنبال امنیت برای حفظ سرمایه خود هستند.

بدیهی است که جذابیت طلا به‌عنوان پناهگاه امن به نرخ بهره مرتبط است. زمانی که فرد عادی به «پناهگاه امن» برای سرمایه‌گذاری فکر می‌کند، احتمالاً فکر می‌کند: «باید همه چیز را بفروشم و به سمت پول نقد بروم!» در سطحی پیچیده‌تر، سرمایه‌گذاران به سمت «نقد یا معادل نقد» حرکت خواهند کرد – معادل نقد یعنی اوراق‌قرضه‌ای مانند اوراق خزانه‌داری ایالات متحده.

ازآنجایی‌که قیمت اوراق‌قرضه دولتی و بازدهی آنها رابطه معکوس دارند، تقاضای بیشتر برای اوراق‌قرضه دولتی به معنای کاهش بازدهی است. هنگامی که تنش‌های ژئوپلیتیکی در حال افزایش است، افزایش تقاضا برای اوراق‌قرضه، فشار صعودی بر قیمت اوراق‌قرضه و فشار نزولی بر نرخ بهره اسمی (و واقعی) وارد می‌کند.

در واقع، تقاضا برای طلا در زمان افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی، مشتق شده است از پایین آمدن نرخ بهره اسمی (و واقعی) و هر رویداد اقتصادی، مالی، ژئوپلیتیکی یا پولی که باعث تغییر در نرخ بهره اسمی و واقعی شود، اینها رویدادهایی خواهند بود که بازار طلا را تحت‌تأثیر قرار دهد.

استراتژی‌های تکنیکال: بازار رنج و روند‌دار

Gold Price Action
حرکت قیمت در انس طلا

قیمت طلا تمایل دارد دوره‌هایی از رکود آرام یا نوسانات شدید قیمت را تجربه کند؛ به‌ندرت این اتفاق می‌افتد که شاهد روندی باثبات باشیم. به همین منظور، به‌جای انتظار برای شکست قیمت‌ها، معامله‌گران ممکن است بسته به شرایط به استراتژی‌های معاملاتی رو آورند که مناسب زمان‌هایی است که حرکت قیمت رنج یا روند دار می‌شود.

هنگامی که قیمت طلا در رنج قرار دارد، نوسانات تمایل به پایین‌بودن دارد؛ هنگامی که قیمت طلا در حال روند است، نوسانات طلا تمایل به بالارفتن دارد. غیرمعمول است که نوسانات طلا درحالی‌که قیمت آن در محدوده رنج قرار دارد، افزایش یابد؛ چنین رویدادی احتمالاً خبر از یک حرکت جهت‌دار قابل‌توجه در قیمت طلا بعد از خروج از رنج را می‌دهد.

هنگامی که قیمت طلا شروع به تجربه روند می‌کند، معامله‌گران ممکن است بخواهند از اندیکاتورهایی مانند MACD یا استوک استیک برای سنجش قدرت روند استفاده کنند؛ قرائت‌های اشباع فروش نشان‌دهنده یک‌روند نزولی قوی است. قرائت‌های اشباع خرید نشان‌دهنده یک‌روند صعودی قوی است.

برعکس، معمول نیست که نوسانات طلا درحالی‌که قیمت آن در حال روند است، کاهش یابد؛ چنین رویدادی احتمالاً خبر از یک حرکت جهت‌دار غیر قابل‌توجه در قیمت طلا و در نهایت تبدیل‌شدن آن به یک رنج باشد. هنگامی که قیمت طلا شروع به معامله در یک رنج می‌کند، معامله‌گران ممکن است بخواهند از اندیکاتوری مانند RSI که قدرت نسبی حرکات اخیر قیمت را اندازه‌گیری می‌کند، استفاده کنند. قرائت‌های اشباع فروش نشان‌دهنده رسیدن قیمت به کف محدوده اخیر است. قرائت‌های اشباع خرید نشان‌دهنده رسیدن قیمت به سقف محدوده اخیر است.

منابع مورد مطالعه برای معامله طلا

باتوجه‌به ماهیت جهانی بازار طلا، قیمت‌ها اغلب به‌صورت شبانه‌روزی در حال نوسان هستند – حتی زمانی که سایر بازارها تعطیل هستند. شما می‌توانید قیمت طلا را به‌صورت لحظه‌ای در بسیاری از وبسایت ها از جمله Tradingview و با نماد XAUUSD دنبال کنید، نقاط محوری، سطوح حمایت و مقاومت و همچنین آخرین پیش‌بینی‌های تحلیلگران را نیز میتوانید بررسی کنید. رویدادهای اقتصادی معاملاتی را در یک تقویم اقتصادی مانند وبسایت forexfactory.com پیگیری کنید. همچنین وب سایت KITCO نیز به طور اختصاصی برای علاقه مندان به معاملات طلا طراحی شده است.

امتیاز شما به این مقاله

ثبت کامنت جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *