تِرید اِریا، محدوده‌ی امن تریدرها
  • ریبیت فارکس
    • بروکرهای منتخب
      سایر بروکرها

6 دقیقه

«به آسانی از بازار فارکس پول در‌بیاورید» و «با ترید و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال آینده خود را تضمین کنید»…

این روزها حتی لازم نیست که یک فعال در بازارهای مالی باشید تا عبارات این‌چنینی مرتباً از جلوی چشمانتان رد شوند. فکر می‌کنید هدف از این تبلیغات یادآوری زمان مناسب به افراد آگاه برای جا نماندن از فرصت‌های شگفت‌انگیز است؟ یا صرفاً با هدف وسوسه‌ کردن قشر ناآگاه‌ است که این تبلیغات متولد می‌شوند؟ بهتر است قبل از پاسخ، دو مفهوم ترید و سرمایه‌ گذاری را با هم بررسی کنیم. با ترید اریا همراه باشید.

معامله‌گری سخت‌ترین کار دنیا برای در‌آوردن پول آسان است.

ترید، معامله‌گری و یک معنا!

Trade (ترجمه‌ی فارسی آن: تجارت، معامله‌گری) مفهومی بسیار قدیمی است. قرن‌هاست که ما برای خرید کالاها و خدمات مورد نیازمان پول‌هایمان را می‌فروشیم (آن‌ها را خرج می‌کنیم). در‌واقع مبادله یا معاوضه پول‌مان در ازای چیزی که آن را دریافت می‌کنیم همان تعریف پایه معامله‌گری است.
نکته: به جهت ساده‌سازی، در تعریف بالا از مقوله تهاتر به‌عنوان نوعی از معامله‌گری و تبادل چشم‌پوشی کرده‌ایم.
در بازارهای مالی نوین، ترید به معاملات مالی‌ای اشاره دارد که در آن دو طرف معامله، کالا و دارایی‌ را به‌صورت فیزیکی یا الکترونیکی با هم تبادل می‌کنند. البته این تمام آن نیست! بازار مشتقات بخشی جدید در بازارهای مالی نوین است. در غالب معاملات مشتقه، هیچ دارایی پایه‌ای مانند کالا، سهام شرکت یا اوراق بهادار با هم مبادله نمی‌شود. این موضوع معنای جدیدی به مفهوم ترید اضافه کرده است.

اگر نتوانید حتی در‌حالی‌که خوابید پول درآورید، شما تا آخر عمر خود باید کار کنید.

وارن بافت (سرمایه‌گذار و مدیرعامل هلدینگ برکشر هاتاوی)

سرمایه گذاری، مقصد نهایی!

لغت‌نامه مرجع مریم وبستر سرمایه گذاری را خرج کردن پول با هدف کسب درآمد یا سود تعریف می‌کند. با این تعریف اکثریت مطلق ما مردم که سپرده در بانک می‌گذاریم، بیمه عمر می‌خریم، خرید‌و‌فروش کالا، دارایی و سهام شرکت‌ها را انجام می‌دهیم یک سرمایه‌گذار محسوب می‌شویم؛ و شاید از همین‌جاست که مشکلات شروع می‌شود!
سرمایه‌گذاری یک پدیده‌ی ذهنی یا قابلیتی ذاتی در درون همه افراد نیست. پذیرش خطر شکست یکی از ارکان اصولی و حیاتی هر سرمایه‌گذاری حرفه‌ای‌ است. شاید همین عامل ظریف، مرز میان یک سرمایه‌گذار ماهر و یک سرمایه‌گذار مبتدی و آموزش‌ ندیده را تعیین کند.
به تعریف اولیه‌مان برگردیم. خرج پول با هدف کسب درآمد یا سود. در سرمایه‌گذاری، هدف مصرف کالا نیست، بلکه استفاده از آن در آینده برای خلق ثروت است. به زبان ساده، سرمایه‌گذاری به معنای مبادله پول در ازای دارایی سودآور است. همان سودی که از این طریق به دست می‌آید برای سرمایه‌گذاری‌های بعدی در سایر دارایی‌ها نیز استفاده می‌شود. تا آنجا که به رفاه اقتصادی جامعه مربوط می‌شود، سرمایه‌گذاری مهم است زیرا به رشد و توسعه در ابعاد و جنبه‌های گوناگون کمک می‌کند. همچنین عوامل زیادی در هنگام سرمایه‌گذاری و انتخاب مدل سرمایه‌گذاری نقش دارند از‌جمله و نه محدود به: نرخ سپرده، نرخ مالیات، نرخ تورم، نرخ بهره بانک‌ها و یا سیکل‌های بازار.
به این دلیل از عوامل بالا نام بردیم که بتوانیم این نکته مهم را یادآوری کنیم: همان‌طور که سرمایه‌گذاری تحت‌تأثیر عوامل دنیای واقعی است، پس می‌تواند بر دنیای واقعی نیز اثر بگذارد. به زبان ساده‌تر، در سرمایه‌گذاری، برخلاف ترید، امکان خلق ارزش‌افزوده وجود دارد.

ترید و سرمایه گذاری، شباهت‌ها و تفاوت‌ها

هدف در ترید و سرمایه گذاری یکسان است: کسب درآمد. هم سرمایه‌گذاران و هم معامله‌گران این کار را با باز کردن حساب معاملاتی نزد کارگزار خود شروع می‌کنند تا بتوانند با هدف معامله‌گری به دارایی‌هایی مانند کالا، سهام، اوراق قرضه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری دسترسی داشته باشند. ترید و سرمایه‌گذاری هر دو با احتمال از دست دادن پول و کسب سود همراه هستند. به هر‌حال، همانند زندگی، هیچ تضمینی در بازار وجود ندارد. اگرچه نوع، مدل و درجه فعالیت‌ها در ترید و سرمایه‌گذاری متفاوت است اما امکان از دست دادن سرمایه یا کسب سود در هردوی آن‌ها وجود دارد.
مدت زمانی که سرمایه‌گذار و معامله‌گر دارایی‌های خود را نگه می‌دارند متفاوت است. سرمایه‌گذاران معمولاً افق زمانی طولانی‌تری در ذهن دارند. این افق معمولاً بیشتر از یک سال است. در سوی دیگر، معامله‌گران معمولاً دارایی‌های خود را برای بازه‌های زمانی کوتاه‌تر نگه می‌دارند، که کوتاهی این بازه زمانی می‌تواند در حد چند دقیقه یا چند ثانیه هم باشد.

ترید دروازه‌ای به سوی سرمایه‌ گذاری!

همان‌طور که فهمیدیم ترید و سرمایه گذاری دو دیدگاه و روش متفاوت برای کسب سود در بازارهای مالی هستند. هم سرمایه‌گذاران و هم معامله‌گران به دنبال کسب سود از طریق مشارکت در بازار هستند. سرمایه‌گذاران معمولاً از طریق خرید و نگهداری به دنبال بازدهی بیشتر در یک دوره طولانی بوده و در مقابل، معامله‌گران از هر دوی بازارهای صعودی و نزولی برای ورود و خروج از موقعیت‌ها در یک بازه زمانی کوتاه‌تر استفاده می‌کنند. این را هم باید بدانیم که یک تریدر بر‌خلاف سرمایه‌گذار، زمان و تلاش زیادی را صرف درک و تحلیل بازارها می‌کند. درحالی‌که بسیاری از سرمایه‌گذارها از مشاوران مالی برای انتخاب یا نگهداری دارایی‌هایشان استفاده می‌کنند.

برای رسیدن به آزادی مالی در دنیای فیات، تنها یک گزینه پیش روی شماست: یادگیری سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری!


به نظر نگارنده دانستن این تفاوت‌ها و شباهت‌ها برای هر تریدر و سرمایه‌گذار الزامی است. حوزه معامله‌گری حوزه‌ای پویا، جذاب و البته خطرناک است. مهم‌ترین دارایی شما در این بازار علاوه خودتان، دانش مالی‌تان است. دست کشیدن از یادگیری و غره شدن به خود در این حوزه، می‌تواند تبعات سنگینی برایتان به ارمغان آورد.

در پایان…

ما در ترید اریا تنها یک هدف را دنبال می‌کنیم: کمک به معامله‌گر و سرمایه‌گذار ایرانی (و البته به‌زودی، جهانی). ارائه رایگان دستیار مدیریت سرمایه تریدینگ بورد برای پلتفرم متاتریدر ۵ شاهدی بر این مدعاست. نظرات شما به ما برای قرار گرفتن در مسیر آموزشی درست و کاربردی کمک شایانی می‌کند. همچنین شما می‌توانید با وارد کردن ایمیل خود در بخش خبرنامه، پیش از دیگران از نشر مقالات و اخبار جدید مطلع شوید.

می‌خواهیم با اعلام خبری خوش این مقاله رو به پایان برسانیم: محصول جدید تیم ترید اریا در مراحل پایانی آماده‌سازی جهت معرفی به شما عزیزان می‌باشد. بسیار مفتخریم که اعلام کنیم این محصول نه تنها رضایت کارشناسان باتجربه و ثابت‌شده حوزه معامله‌گری را به همراه داشته، بلکه اولین نمونه در نوع خود و در ابعاد جهانی می‌باشد که به بازارهای مالی معرفی می‌شود. توصیه می‌کنیم قبل از معرفی این محصول، مقاله مرتبط به پراپ‌تریدینگ را در مجله ترید اریا مطالعه بفرمایید.
در سلامت، پرسود باشید.

امتیاز شما به این مقاله

ثبت کامنت جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *