تِرید اِریا، محدوده‌ی امن تریدرها
  • ریبیت فارکس
    • بروکرهای منتخب
      سایر بروکرها

بالاترین بازدهی

شاخص S&P 500 در طول پنج دهه گذشته با اختلاف زیادی از سایر طبقات اصلی دارایی عملکرد بهتری داشته است. این شاخص از سال ۱۹۷۰ تقریباً ده برابر بیشتر از اوراق‌قرضه خزانه‌داری ۱۰ساله ایالات متحده بازدهی داشته است.

سهام ایالات متحده

با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلار در سال ۱۹۷۰ بر روی شاخص S&P 500، اکنون سرمایه شما (انتهای سال ۲۰۲۳) به مبلغ قابل‌توجه ۲۲،۴۱۹ دلار می‌رسید. در واقع با احتساب سود سهام مجدد سرمایه‌گذاری شده، بازدهی سالانه ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

اوراق‌قرضه

با متوسط بازده سالانه ۸.۸ درصد، ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری شده در اوراق‌قرضه شرکتی در سال ۱۹۷۰ در سال ۲۰۲۳ به ۷،۷۷۵ دلار می‌رسید که ۶۵ درصد کمتر از سرمایه‌گذاری در S&P 500 است.

رشد 100 دلار طی 53 سال
عملکرد 100 دلار طی 53 سال در کلاس دارایی متفاوت

برای درک بهتر بازده سرمایه‌گذاری، بر اساس داده‌ها در دانشگاه نیویورک استرن نمودار رشد ۱۰۰ دلار را بر اساس نوع دارایی در بلندمدت ملاحظه کنید.

مقایسه بازدهی انواع دارایی

در ادامه، بازدهی سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری در کلاس دارایی متفاوت را مشاهده می‌کنید:

شاخص S&P500

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در S&P 500 (با احتساب سود سهام مجدد سرمایه‌گذاری شده) در سال ۱۹۷۰ در سال ۲۰۲۳ به مبلغ قابل‌توجهی معادل ۲۲،۴۱۹ دلار می‌رسید.

سهام

نه‌تنها سهام ایالات متحده برترین دارایی با عملکرد بالا در بین دارایی‌های اصلی بود، بلکه با اختلاف زیادی از سایر سرمایه‌گذاری‌ها پیشی گرفت. در نظر بگیرید که ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در اوراق‌قرضه شرکتی در طول دوره به ۷،۷۷۵ دلار می‌رسید که ۶۵ درصد کمتر از سرمایه‌گذاری در S&P 500 است.

طلا

۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در طلا، در سال ۲۰۲۳ به ۵،۵۴۵ دلار می‌رسید.

در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۲۰۰۰، طلا در بحبوحه تورم و کاهش ارزش دلار آمریکا رونق گرفت. در همین راستا، S&P 500 در طول این دهه‌ها بازدهی بسیار کمتری را تجربه کرد.

املاک

املاک و مستغلات، یکی دیگر از دارایی‌های امن، با بالاترین سود در دهه منتهی به ۲۰۲۰. از سال ۱۹۷۰ به طور متوسط سالانه ۵.۵ درصد رشد کرده است. لازم به ذکر است که این اعداد از شاخص قیمت مسکن کیس – شیلر به‌دست‌آمده است که صرفاً بر اساس تغییرات قیمت در طول زمان است.

املاک و مستغلات یک‌ کلاس دارایی منحصربه‌فرد محسوب می‌شود. عواملی چون اهرم مالی، مالیات بر املاک، بیمه و سایر هزینه‌ها در بازدهی واقعی ملاکان تأثیر بالایی دارد.

سرمایه شما با ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات تا سال ۲۰۲۳، تنها به ۱،۵۴۲ دلار می‌رسید.

در دو دهه ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰، بازار مسکن سقوط کرد و سال‌ها طول کشید تا این بخش به طور کامل بهبود یابد. در واقع، پس از بحران مالی جهانی، یک دهه طول کشید تا قیمت خانه به بالاترین حد خود در سال ۲۰۰۶ برسد.

اما آیا کلاس‌های دارایی متفاوت در ۵۰ سال آینده نیز به همین شکل عملکرد خواهند داشت؟

امتیاز شما به این مقاله

ثبت کامنت جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *